Rádiós alap fogalmak
Adáslebonyolító
Ez az a program, amivel végül is a műsorvezető dolgozik. Ezzel játssza le a zenéket és rendezi egy adássá ezeket. Nagyon sok féle programot kiadtak ebben felhasználási területben, itt az egyes programok kezelésére nem térnék ki. Csak egy kettőt említenék itt meg: SAM Broadcaster (a legelterjedtebb), Jazler FM, Virtual Dj Broadcaster modulja, Nautilus, Winamp sthoutcast plugin.
Rádiós szerver
Ez egy külön erre kialakított számítógépet ( szervert ) takar, amin fut egy olyan program, alkalmazás, ami a rádiós által elküldött jele fogadja és ide tudnak csatlakozni a rádióhallgatók hallgatni az adást. Itt kettő elterjedt szerverformátumot használnak előszeretettel a üzemeltetők.
Shoutcast
Ez a rendszer mp3 formátumú adást tud fogadni és továbbítani. Előnye, hogy könnyű beállítani és üzemeltetni, hátránya, hogy aránylag nagy sávszélesség kell neki a jó minőségű adás sugárzásához. Itt egy “csatornán” lehetséges a sugárzás, amit ha többcsatornássá akarunk tenni, egy külső különálló programot kell indítani a szerveren. Az mp3 file formátum miatt a rádiósnak is aránnyal nagy sávszélességű feltöltéssel kell rendelkezni, ami egy 128 kbp/s 44,1 MhZ hangminőségnél minimum 196 k (ftp-sen 14-16k) sávszélességnek kell lennie.
Icecast, Icecast 2
Ez már egy internet barátabb megoldás, mivel a jobb minőség eléréséhez nem kell akkora sávszélesség, mint az előbbi eljárásnál a rádiós oldalán. Itt – úgynevezett – ogg kiterjesztésben sugározzuk fel az adást a szerver irányába, viszont a szerver alapból tudja a többcsatornás és több formátumú jeltovábbítást. Itt már a szerveroldalon meg lehet azt is oldani, hogy több csatornán, több minőségben és file formátumban sugározhatóvá váljon az adás, viszont csak egy helyre tölt fel a rádiós.
– Kifejezések, technikai
Stream
A kész adásfolyam, ami feltöltésre kerül a szerverre.
Buffer
Az adáslebonyolító és a szerver hozza létre ezt a feladó számítógépén és a szerveren a dinamikus memóriában az adás kódolása és a jel feltöltése, fogadása érdekében. Ezt a program azért hozza létre hogy az adás folyamatos tudjon lenni. Amikor elkezd “bufferelni” az adás, azt jelenti, hogy az internet feltöltése lelassult, ezért ez a memóriában előretöltött adat elfogyott, ezért elkezd szakadozni az adás, legvégső esetben teljesen megszakad.
Ilyen esetben érdemes megnézni, hogy milyen internetet használó program indult el. (Torrent, DC++, LimeWare… ezek a programok folyamatos feltöltéssel dolgoznak) Ide tartozhatnak a vírusirtók és víruspajzsok, mivel ezek napi rendszerességgel a szerverükkel felveszik a kapcsolatot és letöltik az aktuális vírus adatbázist. Hozzáteszem ez utóbbi nem jellemző, mivel ez csak a letöltési szálat használja, de ez is “beleszólhat az életünkbe”. Az MSN a skype és a chatek is lefoglalhatják a feltöltési szálat a rádióadásunktól. Azokat a programokat ajánlott leállítani, ami nem feltétlen szükséges az adásunkhoz
Encoder
Itt állítunk be mindent. A fogadó szerver címét, a portot és a feladni kíván formátumot és minőségét. A beállítás mikéntjét el tudod olvasni a “SAM Broadcaster beállítása” című cikkemből.
Relay, Statistic relay
Az adáslebonyolító program itt jeleníti meg a szerverhez csatlakozott hallgatók számát, a csatlakozott számítógépek IP-jének összeszámolásával. A statistic relay – értelemszerűen egy grafikont készít meghatározott idősávokra lebontva.
Kickscr
Vannak olyan rádiók, ahol az “autodj folyamatosan, ad vagy valamilyen oknál fogva le kell választani az épp adásban levő műsorvezetőt. Ilyenkor a kickscr-hez nyúlunk és magyarra lefordítva kirúgjuk az adott jelforrást. Ez a shoutcast szervernél 3 mp-s időre szól. Ha a jelforrás tovább ad, akkor automatikusan újra csatlakozik, feltéve ha nem lép be helyette másik jelforrás.
– Kifejezések, szakzsargon
Adásterv
A műsorvezető által összeállított lista, szakmai nyelven adástükör az, amikor megvan, hogy mikor miről akar beszélni. Ez nem egyenlő a playlist-tel. Ez csak egy zenei lista. Itt nem térnék ki mit, hogyan és miért, mert ahány program, annyi féleképp kezeli.
– Speciális hanganyagok
Station ID
Zenei aláfestés nélküli, és különféle effektelésekkel NEM ellátott szignál.
Jingle
Szignál zenei aláfestéssel.
Sweeper
Rövid hanganyag – általában – zenei aláfestéssel az előbbi tartalommal.
Promó
Hosszabb hanganyag – általában -zenei aláfestéssel, gyorsváltású mixekkel ellátott hanganyag az előbbi két anyag információival. Ezt a zenék között szoktuk leadni, amúgy reklámozandó a rádiónkat és magunkat. A promó arra is jó, hogy ha épp átvesszük, vagy átadjuk másik rádiónak az adást, ezt indítjuk el.
Music Menu
Szignál dalokkal, dalrészletekkel, effektekkel, zenei aláfestéssel. Ez a szignáltípus arra szolgál, hogy bemutassa milyen dalokat is játszik a rádió.
Promóciós szignál
A rádió saját eseményeinek hirdetésére (pl kitelepülés reklámozására) szolgáló szignál.
Kickoff
Ezt általában közvetlenül a híreket követően szokták játszani, a műsorvezető rábeszél egy gumizenére, ami egy szignálba (általában vokális szignálba) vált át és így indítja az órát.
Vokális szignál
Ez olyan szignál, amiben “eléneklik” a rádió nevét, és a szlogenjét, ilyet a rádió 1-en hallhatsz nagyon sokat.
Artist ID
A zenék elején szokott lenni. Itt általában az előadó szokta elmondani, hogy “helló, itt xy, ez pedig az új dalom az xy rádióban”.
Ez a cikk még nem teljes. Folyamatosan bővíteni fogom, olyan ütemben, ahogy eszembe jut valami még.
Külön köszönet Jedikének a helyreigazításért.